Na zajęciach z cyklu „Etyka nie tylko dla smyka” dnia 11.03.2015r. uczniowie klasy 1A dowiedzieli się CO TO ZNACZY BYĆ DOBRĄ KOLEŻANKĄ I DOBRYM KOLEGĄ.
Na początku lekcji dzieci wysłuchały tekstu o Zosi, która jest „Nowa” w klasie oraz listu Zosi do koleżanki z poprzedniej klasy. Następnie nauczyciel zadał pytania odnośnie usłyszanych tekstów: „Dlaczego Zosia źle czuła się w szkole?”, „Dlaczego koleżanki Zosi tak źle się zachowywały?”, „Jak myślisz, jak czuła się Zosia?”. Dzieci odpowiadały: „Dzieci nie lubiły Zosi, bo była nieśmiała, powolna”, „Zosia czuła się źle w szkole, ponieważ koleżanki ją wyzywały”, „Koleżanki Zosi zachowywały się tak, ponieważ przez to, że do nich dołączyła zostały rozdzielone w ławkach”. Następnie dzieci z pomocą nauczyciela wypisały CECHY DOBREGO KOLEGI na serduszkach, które były im wcześniej rozdane. Serduszka zostały przyczepione do tablicy.
Kolejne zadnie polegało na odegraniu scenek ramowych według przydzielonych zadań. Tematyka scenek:
- Kolega źle napisał zadanie domowe – w jaki sposób zorganizujemy mu pomoc?
- Inne dzieci dokuczają waszej koleżance. Co zrobimy?
- Dzieci bardzo chętnie odgrywały przydzielone im role.
Ostatnim zadaniem było projektowanie znaczków dobrego kolegi i dobrej koleżanki. Dzieci pracowały w czterech grupach.
Na kolejnych zajęciach z cyklu „Etyka nie tylko dla smyka” dnia 17.03.2015r. uczniowie klasy 1A uczestniczyli w zajęciach o tematyce KTO JEST MOIM PRZYJACIELEM. Temat ten był kontynuacją poprzednich zajęć.
Na początku lekcji dzieci wysłuchały listu od Ani (najlepszej przyjaciółki Zosi z poprzedniej szkoły) do Zosi. Następnie nauczyciel przeprowadził z dziećmi rozmowę na temat listu: „Jak myślicie, czy Ania naprawdę była przyjaciółką Zosi?”, „Kogo nazywamy przyjacielem?”, ”Kiedy potrzebujemy przyjaciela?”, „Czy przyjaciół poznajemy tylko wtedy, kiedy mamy kłopoty?”.
Kolejne zadanie polegało na ułożeniu przysłów o przyjaźni z rozsypanek wyrazowych :
„Prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie”
„Kto przyjaciół nie szanuje, ten siebie rujnuje”
„Przyjacielska przysługa nagrody nie potrzebuje”
Dzieci pracowały w trzech grupach. Po ułożeniu dzieci rozmawiały na temat znaczeń ułożonych przysłów.
Następne zadanie polegało na dyskusji w każdy uczeń otrzymał karteczki z napisami PRAWDA i FAŁSZ. Nauczyciel wymieniał cechy charakteru przyjaciela, a uczniowie podnosili karteczki zgodnie z prawdą.
Nauczyciel omówił cechy charakteru prawdziwego przyjaciela z uczniami. Przyczepił przygotowane już napisy przykładowych cech na tablicy (serdeczny, wrażliwy, życzliwy, troskliwy, dyskretny, szczery, bezinteresowny, koleżeński). Następnie nauczyciel rozdał czyste kartki każdemu uczniowi. Uczniowie zapisali na kartkach swoje propozycje i pokolorowali obrazki.
Cechy charakteru prawdziwego przyjaciela (propozycje uczniów): sympatyczny, przyjaciel nie bije, jest od serca, nie wyzywa, pomaga, nie krzyczy, jest fajny, jest łagodny.
Na koniec zajęć dzieci jeszcze raz odczytały poznane na zajęciach przysłowia o przyjaźni i podobnie jak ostatni okazały sobie sympatię poprzez uścisk dłoni i uśmiech.