W dniach od 6 do 8 marca w naszej szkole odbyły się rekolekcje wielkopostne. W tym roku proboszcz parafii Polskie Łąki – ks. Romuald Demski zaprosił do współpracy ks. Łukasza Synoradzkiego. Ks. Łukasz jest na ostatnim roku studiów doktoranckich z prawa kanonicznego przy Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Od 21 sierpnia 2016 roku został skierowany do pomocy duszpasterskiej w parafii Bysław. W pierwszym dniu rekolekcji, wraz z księdzem Łukaszem, zastanawialiśmy się czyich podszeptów warto słuchać – anioła czy diabła? Obejrzeliśmy także film o synu marnotrawnym, jak również filmik promujący pełnienie dobrych uczynków. Drugiego dnia staraliśmy się odpowiedzieć na pytanie – kto to jest święty? Ks. Łukasz przybliżył nam kilka świętych postaci, m.in. św. Faustynę, św. Franciszka, św. Józefa, św. Piotra, św. Weronikę, a także, jak przez nas bardzo lubianego – św. Mikołaja. Aczkolwiek najbardziej mogliśmy utożsamić się ze św. Dominikiem Savio, który jako mały chłopiec pokazywał jak w codziennym życiu można czynić dobro. Ostatniego dnia ksiądz Łukasz przygotował dla klas III-VI quiz pod nazwą „Postaw na Jezusa”. Reprezentanci klas zmierzyli się z piętnastoma, nie zawsze łatwymi pytaniami, dotyczącymi znajomości Pisma Świętego. W trakcie gry, mogli liczyć na pomoc publiczności bądź na pomoc eksperta, którym był ks. Proboszcz. Podczas rekolekcji nie zabrakło także piosenek religijnych, które dawały nam dużo radości, jak również trochę ruchu, gdyż były to piosenki z pokazywaniem, więc mieliśmy okazję trochę się poruszać. „Wielki Post to czas kiedy mamy stawać się świętymi” - i te słowa ks. Łukasza zapamiętamy i będziemy starać się wcielać je w życie, wiedząc że: „taki duży, taki mały, może świętym być”.
Rekolekcje Wielkopostne
Mam talent
W czas zapustów (28.02.2017r) odbył się w naszej szkole konkurs „Mam talent”. Brali w nim wszyscy uczniowie, którzy chcieli pokazać swoje artystyczne zdolności w dziedzinie tańca, śpiewu lub gry na instrumencie.
Jury w składzie: p. G. Glazik, p. E. Kupczak oraz przedstawicielki samorządu, M. Nisobska i D. Kunke, następująco oceniło występy uczniów:
W klasach 0-III nagrody przyznano:
1 miejsce – Zuzanna Motyka (kl. II) – taniec
2 miejsce – Zuzanna Szreder, Martyna Pipowska, Nikol Rozum, Marta Pietrzak i Karolina Talaśka (kl. IIIB) – taniec.
3 miejsce – uczniowie klasy „0” za wykonanie interesującego i żywiołowego układu tanecznego pod kierunkiem p. N. Wszołek.
W klasach IV-VI nagrody przyznano:
1 miejsce – Anna Majerowicz (kl. VI) – za wykonanie utworu na klarnecie.
2 miejsce – Martyna Gągola – śpiew.
3 miejsce równorzędne dla: J. Lewandowskiej, M. Rozum, W . Kulikowskiej (kl. V) oraz dla M. Kołtonowskiej (kl. V) za taniec.
Pokaz historyczny
Jak to dawniej bywało na szlacheckim dworze, przybyli obwieścić dwaj szlachcice z grupy rekonstrukcyjnej.
A działo się to 23 lutego Roku Pańskiego 2017. Członkowie grupy artystycznej „Rekonstrukto” zaprezentowali zebranej szkolnej społeczności strój szlachecki. Następnie pokazali i omówili rożnego rodzaju broń np. szable, hakownice i muszkiety. Szkolna publiczność mogła też obejrzeć fechtunek szablą, a i co poniektórzy jej członkowie mogli wziąć lekcję władania bronią. Niechlubnym, ale prawdziwym przejawem kultury sarmackiej była wiara w czary. Jeden z rekonstruktorów znalazł czarownicę i ta miała być poddana torturom, ale dzielny młodzieniec z klasy 6 ocalił jej życie.
Na koniec przedstawienia wszyscy mogli dotknąć i przyjrzeć się z bliska broni szlacheckiej oraz usiąść na krześle tortur.
Cyrk
16 lutego gościliśmy w naszej szkole grupę cyrkową ,,Wesoły Maks”.
Artyści zaprezentowali naszym uczniom wiele ciekawych numerów cyrkowych takich jak: żonglerka płonącymi kółkami i pokaz akrobatyczny. Wiele radości sprawiły dzieciom występy klowna, który rozbawiał swoimi sztuczkami.
Najbardziej uczniowie byli zadowoleni z możliwości wzięcia udziału w różnych konkursach cyrkowych. Dzieciom bardzo podobały się te występy, było bardzo wesoło.
SZKOLENIE Z ZAKRESU OBRONY PRZED AGRESYWNYMI PSAM
SZKOLENIE Z ZAKRESU OBRONY PRZED AGRESYWNYMI PSAMI
W dniu 27 stycznia 2017r. roku odbyło się szkolenie w zakresie samoobrony przed psami.
Największą atrakcją dla dzieci był czworonożny gość, Lucky (rasy syberian haski).
Pokaz umiejętności pieska przeprowadził pan Mirosław Różański, a wartościowe informacje przedstawił pan Daniel Danielewicz (przewodnik psów).
Na początku pies Lucky przywitał się z dziećmi, a potem chętnie pokazywał sztuczki, które wywołały wiele radości wśród dzieci. Jego opiekunowie w sposób bardzo przystępny i merytoryczny przedstawili różne formy obrony przed atakującymi czworonogami. Uczulali również na niezwykłą wrażliwość psów, prosili o nie zaczepianie ich i apelowali o zachowanie spokoju w sytuacjach zagrożenia.
Dużym zainteresowaniem cieszyła się ta część spotkania, w której można było poznać tajniki tresury psa przyjaciela.
Dzień Babci i Dziadka
23 stycznia 2017.w szkole zorganizowana została uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka, na którą licznie przybyli Babcie i Dziadkowie.
Dzieci z kółka teatralnego pod kierunkiem pani Grażyny Piaszczyk przygotowały program artystyczny dla zgromadzonych gości pt. „Babcia z dziadkiem dziś świętują”. Dodatkowo każda klasa (I-III) zaśpiewała swoją piosenkę przygotowaną pod batutą pana Andrzeja Skupniewicza.
Nie zabrakło również piosenki którą przedstawiły najmłodsze dzieci z klasy "0". Dzieci przygotowała pani Natalia Wszołek.
Dziadkowie ze wzruszeniem przypatrywali się występom swoich wnucząt, nagradzając ich gromkimi brawami, nie kryli wzruszenia podziwiając prezentacje swoich "skarbów”. Na koniec uroczystości dzieci wręczyły babciom laurki i upominki, które wykonały własnoręcznie.
Po części oficjalnej niecodzienni goście zostali zaproszeni na kawę, herbatę i słodki poczęstunek, przygotowany przez rodziców.
To był naprawdę wyjątkowy dzień, pełen uśmiechu, radości i dumy.
Bal karnawałowy
Dnia 18 stycznia 2017r w szkole odbył się bal karnawałowy.
Zabawę, podobnie jak w latach poprzednich, poprowadził Teatr Frajda z Torunia. Dzieci klas 0-III bawiły się w rytmie znanych przebojów muzycznych. Odbyły się też konkursy, przy których nie zabrakło energicznego kibicowania.
Najmłodsi uczniowie szkoły byli przebrani w postacie swoich ulubionych bajek. Na balu pojawiły się: księżniczki, biedronki, wróżki, Indianie, Zorro.
Dzieci klas IV-VI doskonale bawiły się podczas dyskoteki karnawałowej, która trwała dwie godziny.
Podczas zabaw dzieci mogły posilić się pyszną zapiekanką i ugasić pragnienie słodkim sokiem.
Współorganizatorem balu był Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami: p. B. Cerajewską i p. E. Kupczak.
Pokaz muzyki etnicznej
Dnia 11.01.2017r. dzieci miały okazję, po raz trzeci, zapoznać się z muzyką etniczną, a wszystko za sprawą niezwykłego koncertu muzyki etnicznej, którego wykonawcą był pasjonat tego gatunku występujący pod pseudonimem artystycznym jako „Rootsofcongas”.
Dzieci wsłuchiwały się w rytmy bębnów, mogły zobaczyć z czego jest zrobiony bęben i jak się go tworzy. Leżąc, wsłuchiwały się w śpiew ptaków, rechot żab, padający deszcz, a nawet dźwięk dzwoneczków na góralskich halach, a wszystko w wykonaniu niezwykłych sprzętów grających. Dodatkowo starsi uczniowie mieli za zadanie narysować swoje wyobrażenia słuchając nietypowej muzyki.
Uczniowie z zainteresowaniem słuchali ciekawostek o dość nietypowo wyglądających instrumentach, podziwiali dżambę, bęben w kształcie grzyba pochodzący z Senegalu, czy malutką, mieszczącą się w dłoni dorosłego człowieka - kalimbę dźwiękiem przypominającą cymbałki. Największą frajdę sprawiła maluchom możliwość grania na ogromnych afrykańskich bębnach.
Zimowe zabawy
W styczniu pojawił się pierwszy śnieg! Dzieci z niecierpliwością czekały na pierwsze oznaki zimy. Doczekały się! Uczniowie z wielką radością spędzały czas na przerwach. Największą atrakcją było rzucanie śnieżkami. Nie mogło zabraknąć również bałwana, którego ulepiły dzieci z klasy IIIA.
Teraz trzeba trzymać kciuki, aby również w ferie nie zabrakło śniegu do radosnych zabaw.
List do Rodziny Królewskiej
W Grudniu 2016r. uczniowie z klasy IIIA razem z panią Agnieszką Gwizdałą napisały życzenia świąteczne i noworoczne dla Księcia Williama, Księżnej Kate oraz ich dzieci. Uczniowie przygotowali również własnoręcznie pokolorowane kolorowanki dla małego Georga i Charlotte. Życzenia wraz z obrazkami zostały wysłane do rodziny królewskiej.
Na odpowiedź nie trzeba było długo czekać. Otrzymaliśmy podziękowania od Rodziny Królewskiej, następującej treści:
Droga Pani Agnieszko i uczniowie,
Książę i Księżna Cambridge, Książę George i Księżniczka Charlotte są bardzo wdzięczni za miłą wiadomość którą przesłaliście na Święta Bożego Narodzenia i przesyłają wam najlepsze życzenia bardzo szczęśliwego Nowego Roku.
Bardzo cieszymy się, że życzenia i skromne upominki zrobione przez dzieci zostały docenione przez Rodzinę Królewską w Anglii.
Wigilia Szkolna
Szczególny czas spędzony razem
Szkolna Wigilia w Szkole Podstawowej w Różannie to dla całej społeczności szkolnej duże wydarzenie. Spotykają się na niej wszyscy uczniowie, nauczyciele, goście. – Chciałabym, aby to spotkanie wigilijne było wyjątkowe dla każdego z Was- powiedziała dyr. Halina Garczewska.- Spotykamy się dzisiaj w szkole, która stanowi jedną wielką rodzinę, która dzieli ze sobą smutki i radości. Niech wśród nas będzie jeszcze więcej miłości, niechaj umacnia nas klimat nadziei- dodała.
Jak zawsze z okazji świąt uczniowie przygotowali pod okiem Andżeliki Błaszkowskiej i Hanny Lewandowskiej jasełka. Towarzyszył im chórek pod kierunkiem Andrzeja Skupniewicza. Po połamaniu się opłatkiem, złożeniu życzeń wszyscy udali się do swoich sal lekcyjnych, gdzie miały miejsce wigilie klasowe. W uroczystości wziął udział ks. Romuald Demski, przedstawiciele Urzędu Gminy Bukowiec, radni, sołtysi, dyrektorzy szkół i przedszkoli jak również pracownicy Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli.
Bajkowy ambaras
W połowie grudnia 2016 r. dzieci z kółka teatralnego przedstawiły inscenizację „Bajkowy ambaras”. Na scenie pojawiły się postacie z różnych bajek i baśni: Baj, krasnoludki, Jaś i Małgosia, Fantazja, zła królowa z baśni o królewnie Śnieżce, Baba Jaga. Uczniowie występujący w przedstawieniu sami przygotowali swoje kostiumy. Grając, zachęcali kolegów i koleżanki, aby odeszli od komputerów, tabletów a w swoje ręce wzięli książki i przenosząc się w bajkowy świat uruchomili swoją wyobraźnię.
Bo przecież „fantazja jest od tego, aby bawić się na całego”.
Mikołajki
Dnia 6 grudnia 2016 roku dzieci w szkole przywitały miłego gościa, Świętego Mikołaja. Każda klasa witała gościa z białą brodą i i jego pomocnikami w swojej sali lekcyjnej.
Gdy tylko Mikołaj wszedł do każdej z sal na buziach dzieci widoczny był uśmiech. Dzieci śpiewały dla niego świąteczne piosenki oraz pięknie pokolorowane obrazki. Zanim Mikołaj rozdał upominki przypomniał dzieciom, aby zawsze były grzeczne, nie kłóciły się ze sobą i słuchały dorosłych. Powiedział również, aby nie zapominały o słowie PRZEPRASZM, dzięki któremu świat staje się lepszy.
Dzieci podziękowały za prezenty i pożegnały Mikołaja.
Andrzejki
Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji.
Dzieci z klas 0 i I-III oraz IV-V dnia 24.11.2016r. w godzinach popołudniowych bawiły się kultywując tradycje związane z wigilią św. Andrzeja. Dzięki uczniom z Samorządu Uczniowskiego i opiekunom, paniom, B. Cerajewskiej i E. Kupczak, dzieci świetnie bawiły się losując m.in. nazwę zawodu, który będą w przyszłości wykonywać, imię przyszłej żony lub męża. Dzieci losowały wróżby przepowiadające przyszłość. Dodatkową atrakcją były również tradycyjne wróżby z wosku. Podczas zabawy dzieci miały możliwość spożycia zapiekanki.
Dzieci świetnie bawiły się podczas zabawy andrzejkowej zorganizowanej w godzinach popołudniowych.
Tego dnia wszyscy zadowoleni wrócili do domów pełni wiary, że spełni im się to, co wywróżyli sobie tego magicznego dnia.
Dzień zdrowego śniadania
DZIEŃ ZDROWEGO ŚNIADANIA
10 listopada 2016r. w Szkole Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Różannie odbyły się obchody dnia Zdrowego Śniadania pod hasłem: „Śniadania daje Moc”. Tego dnia została zorganizowana akcja promująca zdrowe odżywianie i mająca na celu poszerzenie wiedzy dotyczącej znaczenia śniadania w codziennej diecie.
Uczniowie wraz z wychowawcami i rodzicami przygotowali pełne witamin, pożywne, kolorowe kanapki. Nie zabrakło również świeżo wyciskanych soków.
Chcieliśmy uświadomić dzieciom, że śniadanie stanowi najważniejszy posiłek dnia – podkreślały organizatorki akcji: pani Hanna Lewandowska i Justyna Redzimska.
Po wspólnym biesiadowaniu nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu na najlepiej i najciekawiej skomponowane kanapki. Jury, w skład którego weszli rodzice i nauczyciele, oceniło je pod względem estetycznym, smakowym oraz odżywczym.
Pierwsze miejsce zajęła klasa IIIA, drugie IIIB, a pozostałe klasy (równorzędnie) trzecie miejsce.
Dopełnieniem powyższych działań była krótka prezentacja, przygotowana przez uczniów kl. VI i panią Hannę Lewandowską, prowadzącą kółko profilaktyczne, na temat szkodliwości spożywania napojów energetycznych, izotonicznych oraz wysokosłodzonych.
Na zakończenie każdy uczeń otrzymał nagrodę w postaci mlecznego deseru, ufundowanego przez mleczarnię „Świecka” oraz Radę Rodziców.
Wszystkim dziękujemy za pomoc w zorganizowaniu „akcji śniadaniowej”, która przyczyniła się nie tylko do utrwalenia zdrowych nawyków żywieniowych, ale również wzmocniła integrację społeczności szkolnej.
Dzień Niepodległości
7 listopada 2016r odbyła się akademia z okazji 98 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Składały się na nią inscenizacja nt. okresu zaborów i walki o wolną Polskę.
W przestawieniu wystąpili uczniowie klasy IV przygotowani przez nauczyciela historii p. Ewę Kupczak. Całości dopełniły pieśni patriotyczne w wykonaniu chórku szkolnego pod kierunkiem p. A. Skupniewicza. Scenografię wykonała m.in. J. Lewandowska wraz z mamą p. Beatą Lewandowską.
Uczniowie klas młodszych z zainteresowaniem obejrzeli przedstawienie, które przybliżyło im tę poważną historyczną uroczystość.
Sprzątanie Cmentarza Cholerycznego
Jak co roku w szare listopadowe dni udajemy się na cmentarze, aby wyrazić pamięć o naszych zmarłych.
Uczniowie klasy VI dnia 3 listopada wraz z opiekunami samorządu uczniowskiego paniami B. Cerajewską i E. Kupczak udali się na cmentarz choleryczny w Więckowie. Ta mała nekropolia pochodzi z II połowy XIX wieku i spoczywają tam ofiary epidemii cholery, która pustoszyła naszą okolicę w wyżej wspomnianym okresie. Osoby pochowane na cmentarzu były prawdopodobnie ewangelikami pochodzenia niemieckiego.
Uczniowie uprzątnęli liście i śmieci z grobów, następnie zapalili znicze i postawili kwiaty. W ten sposób uczciliśmy pamięć tych, o których już niewielu pamięta.
Czytanie to przygoda
Książka zaproszeniem do przygody
Od października, wzorem ubiegłego roku, rozpoczęliśmy w naszej szkole cykl spotkań z książką Czytanie to przygoda – uczniowie klas IV-VI czytają młodszym kolegom i koleżankom. W tymże miesiącu uczennica klasy szóstej – Martyna Niesobska zaprezentowała swoim młodszym kolegom i koleżankom tekst Wiesława Drabika Samotny, biały Mateuszek… czyli jak złapać bakcyla.
Jako placówka, której jednym z priorytetów w roku szkolnym 2016/2017 jest rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci i młodzieży, cieszymy się i jesteśmy dumni, że nasi wychowankowie ochoczo i z radością oddają się chwili przyjemności z lekturą.
Uroczystość pasowania uczniów klasy pierwszej
UROCZYSTOŚĆ PASOWANIA UCZNIÓW KLASY PIERWSZEJ
Tradycją Szkoły Podstawowej w Różannie jest całodniowa uroczystość dla pierwszoklasistów z okazji pasowania na ucznia. Uroczystość została przeprowadzona 20 października 2016r.
W uroczystości brała udział cała brać szkolna i rodzice. Ślubowanie odbyło się w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej. Pierwszoklasiści zaprezentowali program artystyczny ,,Witaj pierwsza klaso”!Po części artystycznej nastąpił najwznioślejszy moment w życiu pierwszaka, pasowanie na ucznia. Dzieci złożyły uroczystą przysięgę na sztandar szkoły, a następnie pani dyrektor przy pomocy róży pasowała każdego z osobna na ucznia. Uroczystość została zakończona słodkim poczęstunkiem oraz dyskoteką, na którą zaproszeni zostali uczniowie drugiej klasy.
Dzień Edukacji Narodowej
13 października 2016 r. odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Na sali gimnastycznej szkoły spotkała się Rada Pedagogiczna i pracownicy obsługi oraz dwoje emerytów, byłych pracowników naszej placówki – pan Józef Glamowski i pani Maria Cerajewska. Goście obejrzeli przedstawienie przygotowane przez uczniów klas II – III, uczestników zajęć kółka teatralnego. Gościnnie wystąpiły też dziewczynki z klasy V.
W zabawnej inscenizacji dzieci pokazały scenki z szkolnego życia. Publiczność rozbawiły też cytaty z zeszytów szkolnych. Następnie przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wręczyli wszystkim pracownikom szkoły kwiaty i laurki z życzeniami.
Archiwum Aktualności
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wszystkie